Jak urządzić ogród z łąką kwietną?
Planując zmiany w ogrodzie, warto zastanowić się już dziś nad urządzeniem go w stylu rustykalnym lub retro. Ciekawą alternatywą dla zielonego równo przyciętego trawnika będzie łąka kwietna. Dużą jej zaletą jest bezproblemowość w jej utrzymaniu. Nie wymaga ona częstego przycinania, można ją siać na słabszych glebach. Łąka kwietna daje poczucie obcowania z naturą, jednocześnie zwalniając nas z wielu obowiązków związanych z opieką nad trawnikiem i ogrodem.
Do ogrodu, gdzie zdecydowaliśmy się na wkomponowanie łąki kwietnej będą pasować rustykalne dodatki, ale również taka łąka świetnie wkomponuje się w styl retro. Doskonałym uzupełnieniem kwiatów polnych będą kwiaty doniczkowe, posadzone w donicach z gliny, włókna szklanego lub cementu. Meble wypoczynkowe mogą być w takim ogrodzie wykonane z europalet lub surowego metalu. Pięknym akcentem w ogrodzie w stylu rustykalnym lub retro będzie zdobiona metalowa ławka, która stworzy doskonały klimat długich i pięknych rozmów. W ogród z łąką kwietną warto wkomponować też inne dodatki takie jak ozdobna metalowa skrzynka na listy, cynkowane wiadra czy drewniane skrzynie. Do takiego ogrodu doskonale będą pasować też wiklinowe donice, skalniaki i rośliny takie jak szarotki czy barwinki.
Jeśli zdecydujesz się na łąkę kwietną to pierwszym krokiem do jej stworzenia będzie zakup mieszanek nasion, w której warto aby znalazła się konieczyna, jaskier, chaber, lucerna, krwawnik, brodawnik. Nasiona należy wysiać wiosną od marca do maja lub późną jesienią a później do listopada. Przed posianiem warto oczyścić teren z korzeni, roślinności, zaorać ziemię, zakupić kilka worków zmieni ogrodowej oraz nawóz, który wzmocni rośliny. Jeśli chcemy stworzyć efekt naturalnej łąki, kosić można ją nawet raz w roku – najlepszą porą jest początek lata
Możemy też tworzyć enklawy takiej łąki w postaci trawnika np. pasy, prostokąty, koła i wysiać tam rośliny łąkowe. Dzięki temu taka łąka zastąpi najbrzydsze czy zniszczone połacie trawnika, bez potrzeby usuwania darni z całego terenu.
W przydomowych ogrodach można ją wysiać na rabacie, wzdłuż ścieżki lub na istniejącym trawniku, a nawet w skrzynkach na balkonach czy tarasach.